sanal-sunucu-kiralama

hosting sanal sunucu çözümleri veri merkezi vds satın al

GELİŞMİŞ

VERİ MERKEZİ

Network Altyapısı

Sunucularımızın dünya’ya açıldığı veri merkezimiz, Türkiye’nin en gelişmiş internet hattına sahip Metro ulaşım hattı üzerinde yer alan MetroCity AVM üzerinde konumlanmaktadır. İnternet açısından önemli bir konuma sahip veri merkezimiz İnternet Servis Sağlayıcılara (ISS) doğrudan bağlıdır. Sanal sunucularımız 3 farklı internet servis sağlayıcı (Türk Telekom, Superonline, Türk Telekom International ve Euronet) ile internet erişimi sağlamaktadır ve Türk Telekom, Turk Telekom International, Superonline, Vodafone, TurkNet ve Grid Telekom’un fiber altyapılarına doğrudan bağlanabilmektedir. Birebir yedeklilik ile toplam 10.6TB/s bağlantı sağlanır.

Ağ altyapısı 10 Gbit Ethernet arayüzleri kullanır. Talep edilirse 100 Gbit’e kadar ethernet erişim kapasitesi mevcuttur. İhtiyaç durumunda tek internet servis sağlayıcıdan bağımsız olarak yedekli internet erişimi sunulur. Tüm ağ ekipmanlarına yedekli enerji kaynağı sağlanarak kesintisiz hizmet sunulur.

Güç

Veri merkezimizde iki ana, bir yedek olmak üzere toplamda 3 dağıtım trafosu üzerinden güç sağlanmaktadır. Dağıtım trafoları orta gerilim halka şebekesine bağlıdır ve böylece iki noktalı besleme ile desteklenir. 

Bire bir yedekli ve otomatik anahtarlamalı trafo sisteminin arkasında, şebeke elektriğinin kesilmesi durumunda veri merkezine güç sağlamak için hazır ve otomatik olarak bekleyen 3 adet 1.875 kVA Caterpillar (CAT) dizel jeneratör bulunmaktadır. Bu jeneratörler için 3 adet 3.5 tonluk tüm sistemi toplam 36 saat besleme kapasitesine sahip akaryakıt tankı bulunmaktadır.

Ayrıca MetroCity’ye ait 30 tonluk 1 adet ortak yakıt deposu bulunmaktadır. Şebeke kesintisi durumunda jeneratörlerimizi 10,5 ton akaryakıt tankları beslemekte, yedek tanktan ana tanka ikmal yapılabilmektedir.

Kullanılan UPS sistemi biri yedek olmak üzere 5 adet (N+1) olarak tasarlanmıştır.

Veri merkezi UPS altyapısında;

  1.  Grup 15×50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
  2.  Grup 10×100 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
  3.  Grup 8×100 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
  4.  Grup 5×50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
  5.  Grup 8×60 kVA Centiel Modüler UPS, (N+1)
olmak üzere 5 farklı UPS sistemi bulunmaktadır. Enerji 2 farklı güç hattı üzerinden çift beslemeli olarak sağlanmaktadır ve 1. hat 1. ve 2. grup UPS’ler, 2. hat ise 3. grup UPS’ler üzerinden beslenmektedir.
 

Soğutma

Veri merkezimizin soğutma yapısında “serbest soğutma” (free cooling) sistemi kullanılmaktadır. Serbest soğutma sistemi, iklimlendirmede kullanılan suyu soğutmak için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığının kullanılmasını sağlamaktadır. Veri merkezimizde kullanılan altyapı, 840 kW x 2 + 870 kW Chiller(dış ünite),  hava sirkülasyonu sağlayan hassas RC klimalar (iç ünite) ve bu ikisi arasında suyun taşınmasını sağlayan pompalardan oluşmaktadır. 

Veri merkezimizde içerideki hava 16-25°C’ye kadar soğutulur ve soğutulan hava doğrudan sunucu sistemlerinin soğuk hava girişlerine yönlendirilir. Veri merkezimiz 5.850.000 BTU aktif ve 2.900.000 BTU yedek soğutma gücüne sahiptir. Klima altyapısının tamamı N+1 yedekli olarak yapılandırılmıştır.

 

Yangın - Afet Önleme

Veri merkezimiz NFPA (Ulusal Yangından Korunma Derneği) standartlarına göre tasarlanmış olan MetroCity AVM içerisinde yer almaktadır ve gelişmiş güvenlik sistemleri, yangın ihbar, yangın söndürme ve duman tahliye sistemleri ile 7/24 kontrol altındadır. Deprem anında etkin bir şekilde çalışan yangın söndürme sistemi ve doğalgazı kesen vana sistemi kurulmuştur. Bina girişlerinde olası durumlarda itfaiyenin yangına kolayca müdahale edebilmesi için itfaiye bağlantı açıklıkları bulunmaktadır. 

Yangın algılama sisteminde fiziksel güvenlik önlemlerinin yanı sıra Honeywell hava çekişli duman dedektörleri kullanılmaktadır. Yangın önleme ve söndürme sistemlerinde Siemens ve 3M Novec 1230 gaz ve FM200 gaz sistemleri mevcuttur. Sensörlü su ve nem kontrol cihazları ile ofis alanları ve veri merkezi 7/24 gözetim altında tutulmaktadır.